Powiat
Ostrowski
Tu pobierzesz niezbędne dokumenty
Odwiedź także
W skład powiatu ostrowskiego wchodzi 11 jednostek samorządu terytorialnego, terytorialnego w tym: miasto Ostrów Maz., miasto i gmina Brok oraz gminy:
- Małkinia Górna, Ostrów Maz., Stary Lubotyń i Wąsewo z byłego województwa ostrołęckiego,
- Andrzejewo, Boguty Pianki, Nur, Szulborze Wielkie i Zaręby Kościelne z byłego województwa łomżyńskiego.
Mapa powiatu ostrowskiego wraz z sąsiadującymi powiatami na tle województwa mazowieckiego.
Powiat Ostrowski położony jest między dolinami Narwi i Bugu na terenie Międzyrzecza Łomżyńskiego w Województwie Mazowieckim. Województwo według regionalizacji fizyczno - geograficznej J. Kondrackiego znajduje się na pograniczu dwóch z czterech podstawowych obszarów kontynentu europejskiego, tj. Europy Zachodniej i Europy Wschodniej. Wschodnia część powiatu (zlewnia rzeki Brok) leży w obszarze Europy Wschodniej, należąc pod względem fizyczno - geograficznym do prowincji Niżu Wschodniobałtycko - Białoruskiego, co ma znaczący wpływ na warunki hydrologiczno - meteorologiczne. Cechy klimatyczne będą zatem kształtować się podobnie jak na całym terenie Niziny Mazowieckiej z niewielkimi wahaniami.
Średnia roczna suma opadu jest niższa (ok. 550 mm) od średniej dla Polski
(600 mm). Najwyższe miesięczne sumy opadów przypadają na miesiące letnie. Wyraźna jest przewaga opadów letnich nad zimowymi, pomimo występowania w okresie listopad - grudzień maksimum dni z opadem. Najniższe sumy opadu notuje się w styczniu lub lutym, zaś najmniejsza liczba dni z opadem przypada na wiosnę. Zwykle z okresem ciepłym roku związane są opady ulewne, grady czy zjawisko burzy (lipiec).
Rozkład kierunków wiatru w roku wiąże się z warunkami ogólnocyrkulacyjnymi
i lokalnymi (rzeźbą terenu). Topografia terenu i układ dolin rzecznych wymusza napływ powietrza z kierunków zachodnich i wschodnich. Frekwencja kierunku zachodniego (W) wynosi ok. 19 %. Najmniej wiatrów wieje z północy (N) i północnego wschodu (NE), jak również z kierunku południowego. Latem i jesienią dominują wiatry zachodnie (W), wiosną znaczny udział mają wiatry z sektora północnego (NW,N), w zimie częste są wiatry południowo - wschodnie.
Rozkład dni pogodnych pokrywa się w dużym stopniu z rozkładem zachmurzenia. Znaczna liczba dni pogodnych (40 - 50) występuje nad Bugiem, mimo że jest to rejon o największym średnim zachmurzeniu. Średnie roczne zachmurzenie wynosi 6,6 – 6,8 w skali pokrycia nieba od 0 – 10.
Średnia roczna temperatura powietrza sięga 7,5 °C, i w kierunku północno - wschodnim spada. Rozkład średnich temperatur najcieplejszego miesiąca (lipca) jest nieco podobny do rozkładu średnich temperatur roku. Okres, w którym średnia temperatura powietrza przekracza 5°C (okres wegetacji) trwa ok. 210 dni.
Kontakt z urzędem:
Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka
Kancelaria:
tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email:
starostwo@powiatostrowmaz.pl
Inspektor Ochrony Danych:
Iwona Hećko-Umińska
Zastępca Inspektora Ochrony Danych
Joanna Trusińska
e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl
Wydarzenia w miesiącu
Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015