Powiat ostrowski na „Mazowieckim Szlaku Powstania Styczniowego 1863 r.”

31.03.201412:42

Od poniedziałku 24 marca br. przed Zespołem Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej można oglądać wystawę pt. „Mazowiecki Szlak Powstania Styczniowego 1863 r.”. Wystawa składa się z 12 tablic, a każda z nich poświęcona jest miejscom, na których Powstanie Styczniowe w szczególny sposób odcisnęło swoje piętno.

>Jedna z tablic została poświęcona powiatowi ostrowskiemu. Pod tytułem „Powiat ostrowski – śladami powstańczego patrolu” są umieszczone dwa zdjęcia: jedno przedstawia Ludomira Benedyktowicza, a drugie jego obraz zatytułowany „Patrol powstańczy” z 1872 r.

Ludomir Benedyktowicz był uczniem w Zakładzie Praktyki Leśnej w Feliksowie, niedaleko Broku. Tam zastało go Powstanie. Pod Feliksowem miała miejsce potyczka powstańców z kozakami, w której wziął udział także Benedyktowicz. W wyniku walki stracił prawą dłoń, a lewą, w którą został zraniony, lekarze musieli amputować. Od tamtej pory poświecił się malarstwu.

Oprócz fotografii, na tablicy zamieszczona została informacja o innych miejscach z terenu powiatu ostrowskiego, na których odbyły się bitwy, potyczki i stracenia Powstańców, a także informacje o wydarzeniach zorganizowanych dla uczczenia pamięci 150. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.

Wystawę można oglądać codziennie w godz. od 8.00 do 20.00 do 6 kwietnia. W piątek 4 kwietnia br. w ZS Nr 2 odbędzie się uroczystość nadania imienia Powstańców Styczniowych szkołom wchodzącym w skład „Ekonomika”.

Opracowała: Milena Uścińska