Herb Powiatu Ostrowskiego

Delegacja Powiatu Ostrowskiego odwiedziła Katyń i Smoleńsk.

03.10.201210:44

     W dniach 13 – 16 września 2012 r., z inicjatywy i pod przewodnictwem Pana Zbigniewa Kamińskiego, Starosty Ostrowskiego, delegacja Powiatu Ostrowskiego przebywała na Białorusi i w Rosji. W skład grupy wchodzili przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Ostrowskiego, Wójtowie dwóch gmin (Małkinia Górna i Nur), dyrektorzy i nauczyciele ze szkół z terenu powiatu.

     Wyjazd ten podsumował kolejny etap   Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „KATYŃ... ocalić od zapomnienia”, który był realizowany na terenie powiatu ostrowskiego pod patronatem i z inicjatywy Starosty Ostrowskiego. Polegał on na sadzeniu Dębów Pamięci, poświęconych pomordowanym przez NKWD Polakom w 1940 r. w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie i wielu innych miejscach na nieludzkiej sowieckiej ziemi. Warto pamiętać, że na  terenie powiatu, głównie przy szkołach, posadzono do tej pory ponad pięćdziesiąt takich dębów. Wyjazd miał charakter turystyczny, ale ze względu na odwiedzane miejsca pamięci i martyrologii narodu polskiego, przeistoczył się w swoistą pielgrzymkę.
    Wyjechaliśmy z Ostrowi Mazowieckiej 12 września o godzinie 2200. Po przekroczeniu granicy w Bobrownikach – Brzostowicy, na pierwszy postój zatrzymaliśmy się w Domu Pielgrzyma w Baranowiczach. Tam uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, odprawionej w kaplicy przez ks. Kanonika Piotra Kapelańskiego, proboszcza Parafii pw. Św. Rocha w Jasienicy, który był uczestnikiem wycieczki. Intencją tej Mszy był owocny pobyt na Białorusi i w Rosji i szczęśliwy powrót do kraju.
    Następnie wyruszyliśmy do miejsc związanych z historią  Polski i Polaków, dziś leżących na Białorusi. Pierwszym takim miejscem był Nieśwież. Mieliśmy okazję zwiedzić malowniczy zespół pałacowo-parkowy, dawną  rezydencję i ośrodek dóbr Radziwiłłów, wpisany w roku 2005 na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, kościół katolicki pw. Bożego Ciała fundacji ks. Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” oraz nekropolię rodu Radziwiłłów (sarkofagi w podziemiach kościoła). Zatrzymaliśmy się także na chwilę, aby oddać hołd ponad 250 000 ofiar stalinizmu, w tym wielu Polakom, na uroczysku w pobliżu miejscowości Kuropaty. Dzisiaj stoją tam krzyże i tablice pamiątkowe. Wieczorem zjechaliśmy do Orszy, także związanej z Polską: miasto otrzymało prawa miejski, nadane w roku 1620 przez króla polskiego Zygmunta III Wazę.
    Najważniejszym dniem pielgrzymki był jej drugi dzień, 14 września. Przekroczyliśmy granicę białorusko- rosyjską, aby udać się do „Golgoty Wschodu” – do Katynia. W dniu  28 lipca 2000 r. na tym miejscu, po kilkudziesięciu latach ukrywania prawdy, został otwarty Polski Cmentarz Wojenny, na którym w sześciu mogiłach zbiorowych i dwóch generalskich spoczywa  4412 oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych bestialsko strzałem w tył głowy w 1940 r. przez NKWD.
Cmentarz Katyński zrobił na nas niesamowite wrażenie: kondukt, na którego czele szedł Starosta Ostrowski, członkowie Zarządu Powiatu i Radni Rady Powiatu, niosąc wieniec z białoczerwonymi szarfami i herbem Powiatu Ostrowskiego, w wielkim skupieniu, przy dźwiękach żałobnego dzwonu, przebył kilkusetmetrową Aleję Pamięci, by dotrzeć pod pomnik i ołtarz. Tam odbyła się polowa Msza Święta, celebrowana przez ks. Kan. Piotra Kapelańskiego, odprawiona w intencji pomordowanych, zarówno w Katyniu jak i w innych miejscach tej nieludzkiej ziemi, Polaków. Następnie złożyliśmy  pod pomnikiem wieńce i zapaliliśmy znicze, odśpiewaliśmy hymn państwowy. Na zakończenie Starosta, Pan Zbigniew Kamiński zaapelował o to, żeby pamięć o bohaterach trwała wiecznie, aby był na Ziemi Ostrowskiej kontynuowany  Program „KATYŃ...ocalić od zapomniena” w taki sposób,  aby kolejne Dęby Pamięci wyrosły przy szkołach i przy innych obiektach. Ze swojej strony zadeklarował dalszy patronat na tą akcją  i pomoc. Następnie w ciszy, skupieniu, przy akompaniamencie szumu katyńskich sosen,  odszukiwaliśmy tablice poświęcone pomordowanym, których dęby rosną przy poszczególnych szkołach. Już indywidualnie modliliśmy się za nich, zapalaliśmy znicze i zawieszaliśmy białoczerwone chorągiewki.
    Kolejne miejsce, to Smoleńsk i tereny w pobliżu lotniska „Siewiernyj” – miejsce tragicznej katastrofy samolotu TU-154M w dniu 10 kwietnia 2010 r., w której  zginął Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej z Małżonką, i 94 wybitnych przedstawicieli życia politycznego, społecznego i kulturalnego a także środowisk kombatanckich, wojska i duchowieństwa, Polaków. Złożyliśmy wieniec, zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę w intencji zmarłych i także odśpiewaliśmy hymn państwowy. W milczeniu, dokonując własnych przemyśleń po odwiedzeniu tych szczególnych miejsc, powróciliśmy na Białoruś, do Witebska, gdzie mieliśmy zaplanowany nocleg.
    Trzeci dzień  rozpoczęliśmy od pobytu na uroczysku Chatyń w rejonie łohojskim obwodu mińskiego Białorusi i odwiedzeniu symbolicznych grobów spalonych wsi na całej Białorusi. Miejsce głównej części kompleksu cmentarnego to miejsce pacyfikacji 26 zagród i wymordowania blisko 300 mieszkańców wioski przez Niemców. Napis przy wejściu do tego Memoriału głosi: „2 miliony 230 tysięcy, zginął co czwarty”...  Jest to jednak podobno  wersja oficjalna: według odnalezionych dokumentów i przekazów świadków, którzy uratowali się z tej tragedii, była to prowokacja partyzantów rosyjskich, przebranych w niemieckie mundury. Mord w Chatyniu zbiegł się w czasie z odnalezieniem przez Niemców grobów w Katyniu. Prawdopodobnie w celach propagandowych, aby odwrócić uwagę od mordu katyńskiego, dokonano tej prowokacji. Przecież dla świata Katyń, czy Chatyń, brzmiały podobnie ...Przygnębiające wrażenie wywarły na nas „dzwony pamięci” w kształcie kominów spalonych zabudowań, które żałobnie, pojedynczo, odzywały się co chwilę, pogłębiając żałobny nastrój i tragizm tego miejsca.
    Tego samego dnia odwiedziliśmy stolicę Białorusi- Mińsk. Podczas objazdu autokarem mieliśmy okazję zobaczyć Stare Miasto, dawny dwór Wańkowiczów i dom, w którym przez kilkanaście lat przebywał Stanisław Moniuszko. Kolejny przystanek to Mir, gdzie zobaczyliśmy zespół zamkowo-parkowy z zamkiem najlepiej zachowanym
na Białorusi, wpisanym w roku 2000 na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W kościele św. Mikołaja uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Ostatni już na Białorusi nocleg zaplanowany został w miejscowości Brzozówka, nad malowniczym Niemnem.
    Ostatni dzień tej szczególnej  pielgrzymki, czyli niedziela 16 września, rozpoczęliśmy od zwiedzenia Nowogródka. Odwiedziliśmy dworek Muzeum Adama Mickiewicza, obejrzeliśmy pomnik wielkiego poety. Wspięliśmy się także na Kopiec Mickiewicza.
W Nowogródku zwiedziliśmy ruiny zamku książąt litewskich na Górze Zamkowej  i kościół farny, w którym odbył się ślub Władysława Jagiełły z Zofią Holszańską. W kościele tym odbył się również chrzest Adama Mickiewicza.
    Kolejne przystanki to także  miejsca związane z wybitnymi Polakami, ale już z nie tak odległej historii. Zajechaliśmy do Wasiliszek i zapukaliśmy do domu rodzinnego, dzisiaj  muzeum, wielkiego polskiego artysty – muzyka, Czesława Niemena, a następnie pojechaliśmy do Krupowa, miejscowości związanej z rtm. Witoldem Pileckim. W niedalekich Sukurczach Pileccy mieli majątek ziemski. Witold Pilecki w Krupowie poznał swoją przyszłą żonę, Marię Ostrowską, nauczycielkę miejscowej szkoły powszechnej. Była to ważna wizyta, bowiem dwie szkoły na terenie powiatu ostrowskiego przyjęły imię tego wybitnego Polaka-Patrioty: Zespół Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej i Szkoła  Podstawowa w Kozikach (gmina Ostrów Mazowiecka). Dyrektorzy tych szkół byli usatysfakcjonowani, że mogli być w miejscu szczególnie związanym z ich Patronem. W miejscowym kościele Św. Trójcy uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, celebrowanej przez  miejscowego księdza i ks. Piotra Kapelańskiego. Podziękowaliśmy modlitwą za owocny pobyt i modliliśmy się za szczęśliwy powrót do Polski. Jeszcze tylko Grodno, objazd autokarowy po mieście, krótki odpoczynek i wyjazd na granicę, by około godz. 2200  dotrzeć do Ostrowi Mazowieckiej.
    Już w Ostrowi, uczestnicy wyjazdu podziękowali Panu Staroście Zbigniewowi Kamińskiemu za inicjatywę i zorganizowanie tego niezapomnianego wyjazdu. Była to wspaniała, żywa lekcja historii. Należy mieć nadzieję, że wspomnienia i wrażenia z pobytu, przywiezione z tej czterodniowej pielgrzymki filmy video, setki zdjęć, nie utkną w szufladach uczestników, że posłużą do utrwalania pamięci o tragicznej historii i martyrologii narodu polskiego na nieludzkiej sowieckiej ziemi, że znajdą się w izbach pamięci i tradycji szkół i że będą cieszyć się dużym zainteresowaniem młodzieży. W rozmowach przewijały się także myśli o rozpatrzeniu możliwości zorganizowania w przyszłości podobnych wyjazdów dla młodzieży: żaden film, zdjęcie, książka czy przekaz ustny nie zastąpi przeżycia, jakiego doświadczymy, gdy osobiście staniemy na skrawkach ziemi, przesiąkniętej krwią naszych Rodaków, walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę., w miejscach związanych z ponad 1000-letnią historią Polski.

 tekst: Jerzy Tryniszewski
foto: Andrzej Mierzwiński

 

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015