Herb Powiatu Ostrowskiego

X Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne

03.07.201210:01

Dnia 29 maja 2012 odbyły się X Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne. Tegoroczne jubileuszowe spotkanie, oprócz popularyzacji wiedzy przyrodniczej, a w szczególności ornitologicznej wśród dzieci i młodzieży, było również okazją do podsumowania wieloletnich już doświadczeń w propagowaniu tego typu wiedzy.

 

   X Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne rozpoczęto od podziękowań oraz wręczenia statuetek i książek osobom, które przez wszystkie te lata okazywały wsparcie i pomoc. Byli wśród nich: nadleśniczy, dyrektorzy i nauczyciele szkół z całego powiatu, a także media.


  Jak co roku sesja popularno-naukowa składała się z dwóch części - wykładowej, odbywającej się w sali kinowej MDK i terenowej, która w tym roku odbyła się na terenie obszaru Natura 2000 Dolina Dolnego Bugu, niedaleko miejscowości Brok.Co roku do Ostrowi z wykładami przyjeżdżają osoby związane z przyrodą i mające w jej sprawie dużo do powiedzenia.  W części wykładowej prezentacje wygłosili:
• Jerzy Bauer "10 lat Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych - doświadczenia i wnioski".
• Dominik Krupiński "Projekt ochrony błotniaka łąkowego - projekcja filmu "Błotniak łąkowy - arystokrata pól" i spotkanie z koordynatorem projektu".
• Mykola Prushynskyy "Ptaki Narwiańskiego Parku Narodowego".
• Paweł Cieśluk "Obszary NATURA 2000 w powiecie ostrowskim - wybrane pospolite i rzadkie gatunki ptaków".
• Mirosław Rzępała "Ochrona płomykówki i jerzyka - ważne projekty TP BOCIAN
na terenie Mazowsza".


Jerzy Bauer przygotował bogatą w zdjęcia prezentację multimedialną o historii spotkań. Pierwsze odbyły się w 2003 roku i były dosyć skromne: tylko konferencja, bez zajęć w terenie. Dwa lata później spotkania w sali kinowej zostały uzupełnione warsztatami, podczas których uczniowie wykorzystywali zdobytą wiedzę do obserwacji ptaków w naturalnym środowisku.


– Cykliczne spotkania w formie konferencji popularno-naukowej kształcą w uczestnikach umiejętność korzystania z akademickiej formy edukacji – mówił wicestarosta Jerzy Bauer. – Dla nauczycieli są warsztatem doskonalącym wiedzę i umiejętności.

– Dziesięciolecie to dopiero początek – mówił Ryszard Modzelewski, dyrektor Narwiań-skiego Parku Narodowego. – Mam nadzieję, że nie zabraknie wytrwałości i będzie można obchodzić dwudziestolecie, trzydziestolecie, a w końcu i pięćdziesięciolecie tych spotkań – dodał.

 

 

Kontakt z urzędem:

Starostwo Powiatowe
w Ostrowi Mazowieckiej
ul. 3 Maja 68
07-300 Ostrów Mazowiecka

Kancelaria:

tel. 29 645 71 00
fax: 29 645 71 01
email: 
starostwo@powiatostrowmaz.pl

Inspektor Ochrony Danych:
Michał Mrówka
e-mail: starostwo@powiatostrowmaz.pl

Wydarzenia w miesiącu

Kalendarium

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015