Herb Powiatu Ostrowskiego

Certyfikat jakości Punktu Informacji Turystycznej w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Mazowieckiej

29.11.201115:55

W dniu 20 października br. zakończył się proces certyfikacji Punktów Informacji Turystycznej w województwie mazowieckim.

Decyzją Krajowej Komisji Certyfikacyjnej działającej przy Polskiej Organizacji Turystycznej (POT),  nowoutworzony Punkt Informacji Turystycznej mieszczący się w budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej, ul. 3 Maja 68 otrzymał kategorię 1 gwiazdki Polskiego Systemu Informacji Turystycznej. Podczas V edycji Sejmiku Turystycznego Województwa Mazowieckiego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w dniu 16 listopada br. w Warszawie, podsumowano proces certyfikacji Punktów Informacji Turystycznej na Mazowszu oraz oficjalnie wręczono Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. 
      Dyplomy odebrało 22 przedstawicieli Punktów Informacji Turystycznej i Centrów Informacji Turystycznej. Certyfikat dla Punktu Informacji Turystycznej w Starostwie Powiatowym odebrał Pan Jerzy Bauer – Wicestarosta,  z inicjatywy którego ostrowski punkt został utworzony.
      System certyfikacji dla punktów informacji turystycznej został wprowadzony w 2010 r. w celu zapewnienia odpowiedniej jakości obsługi turystów w ramach ogólnopolskiego systemu informacji turystycznej. Regionalne Komisje Certyfikacyjne sprawdzają, czy zgłoszony obiekt spełnia minimalne wymagania w oparciu o złożoną indywidualną kartę oceny. Następnie wniosek podlega ocenie, gdzie Krajowa Komisja Certyfikacyjna ostatecznie decyduje o przyznaniu ilości gwiazdek. Certyfikat przyznany jest na rok, po czym następuje kolejna kontrola takiego punktu. 

       Starostwo Powiatowe administrujące punkt IT przystąpiło również do projektu: "Promowanie turystycznych walorów Polski", Działanie 6.3. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. W ramach udziału w Projekcie zgłoszono zapotrzebowanie na komputer PC oraz Infokiosk zewnętrzny wolnostojący. Przez komputer PC rozumiany jest klasyczny komputer umieszczony w punkcie IT z którego może nieodpłatnie skorzystać turysta. Komputer musi umożliwić skorzystanie z zasobów sieci Internet. Przez Infokiosk rozumiane jest urządzenie za pomocą którego turysta może uzyskać dostęp tylko do z góry określonych cyfrowych informacji turystycznych. Dostęp ten odbywa się na dwa sposoby: on-line – dostęp do informacji zgromadzonych w sieci Internet oraz off-line – dostęp do zasobów zgromadzonych na dysku twardym infokiosku. Mieszczący się w budynku Starostwa punkt IT zakwalifikował się do otrzymania infokiosku.
      Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu turyści zyskają szybki dostęp do źródła informacji niezależnie od godzin pracy punktu informacji turystycznej. Uzyskają niezbędne informacje np: o bazie noclegowej i gastronomicznej, zabytkach, szlakach turystycznych, rozkładach jazdy czy zbliżających się imprezach. Za informacje ogólnopolskie odpowiadać będzie POT zaś za regionalne oraz lokalne odpowiadać będą Regionalne i Lokalne Organizacje Turystyczne. 
 

Opracowała:
Agnieszka Nowacka
 

 

 

 

 

 

 

 

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015