Herb Powiatu Ostrowskiego

KONFERENCJA Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim oraz Zjazd Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian"

28.10.201115:37

                   

 

 

     W piękny i słoneczny, aczkolwiek nieco chłodny weekend 22-23 października br. w malowniczo położonym, tuż przy rzece Bug ośrodku "Binduga" w Broku, odbyła się KONFERENCJA Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim połączona ze zjazdem członków i sympatyków TP "Bocian".
     Konferencję zorganizowano w ramach PROGRAMU EDUKACJI EKOLOGICZNEJ w powiecie ostrowskim realizowanego przez Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim, we współpracy z Towarzystwem Przyrodniczym BOCIAN,  pn.
„Bliżej  NATURY -  bliżej cywilizacji” który otrzymał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
     Pierwszy dzień został poświęcony na sesję referatową. Rozpoczął ją Jerzy Bauer – Wicestarosta, inicjator powołania Centrum Ekologii …, który omawiał swoje wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu edukacji ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego 10-lecia. Główną inspiracją, a jednocześnie motywem przewodnim tych działań była ornitologia, którą pan Bauer, przed 15 laty zaraził się od swoich uczniów. Dzisiaj, jeden z nich jest nauczycielem biologii w ostrowskim Liceum, drugi pisze doktorat z ornitologii a trzeci jest leśnikiem. Jak się okazuje, w relacji nauczyciel - uczeń wymiana wiedzy, doświadczeń i inspiracji może działać w obie strony. Po tym wystąpieniu odbyło się wręczenie nagród dla osób szczególnie zaangażowanych w działalność Centrum. Nagrodami były m.in. ogólnopolska mapa z obszarami Natura 2000 oraz książka poświęcona fotografii przyrodniczej autorstwa braci Kłosowskich.
     Nagrody wręczali: Jerzy Bauer – Wicestarosta, Mirosław Rzępała – Prezes TP „Bocian” i Władysław Krysik - przedstawiciel WFOŚiGW w Warszawie, który zaszczycił konferencję swą obecnością.
     W następnym etapie rozpoczęła się prezentacja poświęcona zwierzętom występującym na biebrzańskim Czerwonym Bagnie. Przedstawił ją dr Romuald Mikusek z Parku Narodowego Gór Stołowych. Opowiadał o prowadzonej na bagnie inwentaryzacji przyrodniczej, która wykazała jak ciekawe i niestandardowe zależności mogą występować w naturalnych, nieprzekształconych ekosystemach. Uczestnicy spotkania z dużą przyjemnością oglądali zdjęcia zwierząt Czerwonego Bagna, wśród których z największe wrażenie wywarły zdjęcia napotkanych przez doktora młodych wilczków.
     Ostatnie wystąpienie przed przerwą kawową należało do Marcina Ilczuka. Mówił o realnej potrzebie edukacji ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, a także prezentował przeprowadzone dotychczas i planowane projekty edukacyjne na terenie powiatu węgrowskiego.
     Po przerwie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć ostatni film Artura Tabora "Sowy Polski", będący jednym z elementów projektu edukacyjnego "Sowy", realizowanego przez Fundację Inicjatyw Ekologicznych z Krakowa. Film był pełen pięknych zdjęć i informacji na temat biologii sów, a także ich humorystycznych ujęć. Spotkał się z ciepłym odbiorem publiczności. Otrzymały go również wszystkie osoby nagrodzone przez Centrum.
     Po filmie na uczestników spotkania czekała niespodzianka - pochodzący z prywatnej hodowli młody, 3-miesięczny żbik, przywieziony przez opiekuna - Piotra Zadwornego. Spotkanie ginącego w Polsce żbika w środowisku naturalnym jest dziś tak wyjątkowym zjawiskiem, że siłą rzeczy sam "gość specjalny" zjazdu, jak i opowieść Piotra o tajemnicach jego wychowania, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem.
     Przed przerwą obiadową wystąpienie dotyczące narzędzi GIS (informacje nałożone na mapę cyfrową i dające możliwość analizy zarówno terytorialnej jak i statystycznej) w gromadzeniu   i analizowaniu lokalnych danych przyrodniczych na przykładzie bociana białego zaprezentował,  w zastępstwie jego autorów - dr Jerzego Wiśniowskiego oraz dr Bogdana Kolanowskiego - Jerzy Bauer, współautor.  Wykorzystaniem GIS m. in. w edukacji ekologicznej bardzo zainteresował się przedstawiciel WFOŚiGW – uznał to za kierunek bardzo perspektywiczny, łączący wymogi cyfryzacji z przyrodniczym charakterem analizowanych danych.
       Podczas zjazdu mieliśmy okazję gościć specjalistę od wydry - dr Jerzego Romanowskiego, który opowiedział nie tylko o aktualnej sytuacji tego coraz częściej wchodzącego w konflikt z człowiekiem ssaka, ale też zaprezentował internetowy projekt kilku placówek naukowych stworzenia nowego Atlasu ssaków Polski. W podobnym nurcie znalazło się późniejsze wystąpienie Marka Kowalskiego, który opowiadał o możliwościach związanych z użytkowaniem i wykorzystaniem danych zgromadzonych w Polskiej Kartotece     Przyrodniczej. Baza ta za sprawą włączających się w administrowanie kolejnych organizacji przyrodniczych, ma szansę stać się ogólnopolskim systemem, gromadzącym dane o polskiej przyrodzie.
Kolejne prezentacje dotyczące działalności TP "Bocian" przedstawili Mirosław Rzępała, który podsumował wieloletnie działania ochroniarskie dotyczące pustułki na terenie powiatu siedleckiego. Dominik Krupiński, zaprezentował nowoczesne, telemetryczne metody stosowane do badania areału żerowiskowego i migracji błotniaków. Nowa metoda, która polega na przyczepianiu błotniakom specjalnych logerów i gromadzenia danych o położeniu ptaka przy pomocy GPS-u spotkała się z dużym zainteresowaniem
      Po sesji referatowej przyszedł czas na kuluarowe rozmowy o przyrodzie i nie tylko, którym sprzyjało wspólne ognisko.
      Drugi dzień Zjazdu uczestnicy spędzili w terenie.
      Wcześnie rano grupa osób pod kierownictwem Romka Mikuska ustawiła dwie sieci w nadbużańskich zadrzewieniach w celu schwytania migrujących drobnych ptaków. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie jak wygląda obrączkowanie. Niestety, dzień nie sprzyjał migracji. Może innym razem się uda!  Tym niemniej uczestnicy zobaczyli w praktyce gdzie i w jaki sposób ustawia się sieci ornitologiczne. Sieci systematycznie kontrolowane były do południa.
      W międzyczasie uczestnicy zjazdu mieli okazję najpierw oglądać akcję stawiania słupa z gniazdem dla bociana białego. Słup stanął w miejscu grożącego zawaleniem, wypróchniałego pnia z gniazdem. W pracach uczestniczył dźwig, a kierował nimi oraz omawiał poszczególne etapy Adam Tarłowski.
      Następnie odbyło się pokazowe wieszanie budki lęgowej dla pustułki w wykonaniu Tomka Grabowskiego i Mateusza Chamioło poprzedzone stosownym instruktażem dotyczącym budowy i sposobu montażu.
Podczas montażu słupa z bocianim gniazdem oraz w trakcie wieszania skrzynki dla pustułki, uczestnicy mieli okazję oglądać wyraźny przelot myszołowów (kilkadziesiąt, w odstępach czasowych) - głównie zwyczajnych; pojawił się też jeden myszołów włochaty oraz kilka krogulców. Największą niespodziankę sprawiła obserwacja stada (24 osobniki) przelotnych czapli białych!
      Mamy nadzieję, że uczestnicy miło spędzili czas i dowiedzieli się czegoś nowego, a także, że prowadzona edukacja ekologiczna w powiecie będzie miała wpływ na drobne, codziennie podejmowane decyzje, które w efekcie mają ogromy wpływ na nasze środowisko . 
      Szczególną radością dla Centrum była dość liczna reprezentacja szkół z powiatu ostrowskiego. Byli też przedstawiciele samorządów gminnych. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dwudniowego przedsięwzięcia ekologicznego oraz w nim wzięli udział bardzo serdecznie dziękujemy. Z uwagi na edukacyjny charakter Centrum Ekologii, szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów, nauczycieli i uczniów. Bardzo serdecznie zapraszamy do dalszej współpracy.

 WICESTAROSTA
Jerzy  Bauer

Przygotowała:  Edyta Wilczyńska

 

Zdjęcia: Ewa Zadroga, nauczyciel szkoły "Dwójki" w Ostrowi Maz., (większość zdj), Edyta Wilczyńska, Jerzy Bauer


 

 

Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej
Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2015