„Lasy dla ludzi” – Międzynarodowy Rok Lasów 2011

23.03.201113:10

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów (MRL). Wszystkie państwa należące do ONZ podjęły się wspólnego wysiłku, którego głównym celem jest podniesienie świadomości na temat zrównoważonego zarządzania, ochrony i rozwoju wszystkich rodzajów lasów.

Logo MRL oraz hasło „Lasy dla ludzi” mają za zadanie wzmocnić przesłanie, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi na całym świecie. Istotne jest uzmysłowienie społeczeństwu, że lasy są źródłem tlenu, drewna, energii, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko. Zapewniają miejsca pracy ludziom, stwarzają idealne warunki dla wypoczynku i  życia człowieka, a także różnorodnych gatunków zwierząt i roślin.
     Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, wspólnie z samorządami, przygotowało bogaty program wydarzeń związanych z obchodami MRL  w celu przybliżenia przesłań, których treść brzmi następująco:

1. Lasy Europy stale powiększają swoją powierzchnię i poprawiają stan zdrowotny, co jest wynikiem odpowiedniej gospodarki leśnej prowadzonej od setek lat.
  2. Lasy Europy są zarządzane w sposób rozważny w oparciu o zasadę trwałości w celu zapewnienia produkcji nieograniczonych i odnawialnych surowców i dóbr oraz usług dostarczanych przez środowisko leśne z korzyścią dla nas wszystkich.
  3. Wykorzystując surowiec drzewny dbamy o środowisko i wzbogacamy nasze codzienne życie.

Program wydarzeń (pobierz)