Uroczystość sadzenia dębów poświęconych pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

24.09.201015:21

17 września 2010 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczystość sadzenia dębów w ramach akcji "Katyń... ocalić od zapomnienia". Dla przypomnienia Program powstał w 2008 roku i został objęty honorowym patronatem przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński sprawuje honorowy patronat nad akcją sadzenia dębów w powiecie ostrowskim. Każdy posadzony dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden dąb to jedno nazwisko. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, którą ku czci poległych poprowadził ks proboszcz Jan Okuła. Po nabożeństwie zaproszeni goście przemaszerowali na teren szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę oraz zasadzono dwanaście dębów katyńskich ku pamięci pomordowanych przez NKWD Polaków.
           Dęby upamiętniają poległych: ppłk Mieczysława Królaka, s. Józefa, ur. 29. 11. 1897 r. w Ostrowi Mazowieckiej,  mjr Sobiesława Mościckiego, s. Kornela, ur. 13. 08. 1900 r. w Rogatnicy,  mjr Jana Sopińskiego, s. Bolesława, ur. 09. 07. 1893 r. we Lwowie,  por. Tadeusza Dworzyńskiego, s. Piotra, ur. 13. 08. 1910 r. w Wyszkowie, por. Seweryna Kapłańskiego, s. Samuela, ur. 17. 06. 1907 r. w Baranowiczach,  por. Jana Kozieja, s. Ludwika, ur. 15. 03. 1915 r. w Dąbiu, por. Tadeusza Lipskiego, s. Edmunda, ur. 21. 06. 1909 r. w Kowelu, asp. PP Jana Budkowskiego, s. Piotra, ur. 07. 02. 1894 r. w Broku,  asp. PP Pawła Karpowicza, s. Franciszka, ur. 08. 05. 1913 r. w Wołkowysku, asp. PP Kazimierza Kowszuna, s.Wincentego, ur. 20. 07. 1898 r. w Słonimie, asp. PP Witolda Nazarka, s. Bazylego, ur. w 1896 r. w Kobryniu,  asp. PP Leonarda Zajączkowskiego, s. Marcina, ur. 19. 08. 1911 r. w Grodnie.
Pamiątkowa tablica osadzona została na głazie przywiezionym z okolic Wizny, gdzie wykute zostały nazwiska 5 oficerów wojska polskiego, 5 funkcjonariuszy policji polskiej oraz dwóch leśników powołanych we wrześniu 1939 roku do armii polskiej. Nazwiska są umieszczone w porządku alfabetycznym wg stopni wojskowych. Autorem projektu tablicy i wykonawcą obróbki kamienia jest Pan Tadeusz Tarski. Uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali Pan Zbigniew Kamiński Starosta Ostrowski, Pan Włodzimierz Kazimierski Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej oraz Pani Janina Smejkalova fundatorka corocznej nagrody dla najlepszego absolwenta Liceum. Sadzonki dębów pochodzą z nasion poświęconych przez papieża Jana Pawła II. Drzewa posadzili przedstawiciele Władz Powiatu i Miasta Ostrów Mazowiecka wojska, policji, leśnictwa oraz szkół.
Podczas uroczystości referat okolicznościowy wygłosił prof. dr hab. Adam Dobroński. Całość urozmaicił montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież Liceum pod kierunkiem Pani Doroty Olender.

Michał Mrówka