Powiatowe Obchody Święta Niepodległości „Katyń… ocalić od zapomnienia”

24.11.200912:18

W dniu 12 listopada br., odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości oraz uroczystość w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Katyń - ocalić od zapomnienia", których gospodarzem był Zespół Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.

Celem akcji jest posadzenie 21.473 „dębów pamięci” na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jedno drzewo to jedno nazwisko z listy katyńskiej.  Za motto Programu, które znalazło się także na każdym „dębowym” certyfikacie, przyjęto słowa Papieża Jana Pawła II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”.
Aby uczcić i zachować pamięć o wymordowaniu polskiego wojska, społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej z szacunkiem pochyliła się nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej.
Obchody rozpoczęły się  uroczystą  Mszą Świętą w intencji ofiar Katynia, którą celebrował  Ksiądz Dziekan Edmund Chmielewski – proboszcz Parafii pod wezwaniem WNMP w Ostrowi Mazowieckiej.
Po nabożeństwie przed budynkiem szkoły w atmosferze powagi i zadumy posadzono Dąb Katyński dla uhonorowania pamięci kapitana Franciszka Kuleszy ze Skłodów Średnich,  zamordowanego brutalnie strzałem w tył głowy w Katyniu  przez NKWD w 1940 roku. Podczas uroczystości honorową wartę pełnili żołnierze Wojska Polskiego z jednostki w Komorowie.
Aktu sadzenia dębu dokonali przedstawiciele rodziny zamordowanego, władz samorządowych i oświatowych oraz uczniowie.
Dalsze uroczystości miały miejsce na sali gimnastycznej. Rozpoczęcia dokonała  Pani Teresa Zienkiewicz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2, która w krótkim rysie historycznym przedstawiła niewyobrażalne rozmiary zbrodni Katyńskiej, a następnie przywitała zaproszonych gości.

Na uroczystość przybyli:
Starosta Ostrowski Pan Zbigniew Kamiński, Wicestarosta Pan Józef Polak, Sekretarz Powiatu Pani Jolanta Ugniewska, Skarbnik Powiatu Pani Małgorzata Konrad oraz pracownicy Starostwa Powiatowego, Radni Powiatu Ostrowskiego, przedstawiciele władz Miasta Ostrów Mazowiecka, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej insp. Andrzej Choromański, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej - Brygadier mgr Krzysztof Hoffmann, przedstawiciele Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców, Koła Absolwentów i Wychowanków Szkół Ekonomicznych, dyrektorzy szkół z terenu powiatu ostrowskiego wraz z pocztami sztandarowymi.
Zaproszenie przyjęła także rodzina zamordowanego w Katyniu kapitana Franciszka Kuleszy - bratanica Pani Henryka Malinowska, bratanica Pani Felicja Wiśniewska z córką, bratanek Pan Franciszek Kulesza z małżonką.

Podczas uroczystej akademii uczniowie z klasy II „A” Technikum Ekonomicznego zaprezentowali wzruszający program słowno – muzyczny, który przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Pani Jolanty Karczmarczyk. Następnie goście wsłuchali się w historię z życia kapitana Franciszka Kuleszy, którą  we wspomnieniach przybliżył jego bratanek.
Ostatnim punktem programu uroczystości była wystawa zdjęć autorstwa  Pana Andrzeja Mierzwińskiego zatytułowana: „Na polskim szlaku”.
Zdjęcia, które zostały na niej zaprezentowane wykonano podczas rajdu motocyklowego do miejsc polskich kaźni na Wschodzie. Autor zdjęć osobiście dokonał prezentacji swoich prac oraz podzielił się wrażeniami z patriotycznej pielgrzymki.

Opracowała:
Agnieszka Nowacka