„Dęby Katyńskie w Jasienicy”

22.04.200908:18

17 kwietnia 2009 r. w Jasienicy miała miejsce podniosła uroczystość - posadzenia Dębów Katyńskich. Społeczność tutejszych szkół, tj. Publicznego Gimnazjum im. ks. płk. Antoniego Warakomskiego i Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka odpowiedziała na apel Starosty Ostrowskiego, który poparł i rozpropagował zainicjowaną przez samorząd i mieszkańców gminy Radzymin akcję posadzenia 21.473 dębów na 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do 2010 r. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej.Akcja polega na uczczeniu pamięci ofiar Katynia, Starobielska, Ostaszkowa.

Dąb posadzony przez gimnazjum upamiętnia postać pułkownika Stanisława Sitka.
Dąb posadzony przez szkołę podstawową upamiętnia postać pułkownika Szymona Skoczylasa.
Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad dębem oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera – ofiarę zbrodni – na dowód pamięci – w imię prawdy.

Uroczystość o bardzo ważnym wymiarze historycznym i patriotycznym przygotowali wspólnie uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej.
Na zaproszenie dyrektorów szkół przybyli goście:
- Mazowiecki Wicekurator Oświaty pan Mariusz Dobijański,
- Starosta Ostrowski pan Zbigniew Kamiński,
- Dyrektor Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Kuratorium Oświaty
pani Teresa Michalak,
- kierownik oddziału nadzoru pedagogicznego Delegatury w Ostrołęce pani Anna Gocłowska,
- proboszcz parafii Jasienica  ks. kan. Piotr Kapelański,
- Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kalinowie pan Adam Jabłonka,
- Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu pani Adriana Rukat,
- przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum pani Elżbieta Ogrodnik,
- przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej pani Bożena Piotrak,
- redaktor Tygodnika Ostrołęckiego pan Andrzej Mierzwiński,
- pracownicy i uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Jasienicy.

Zaproszeni goście wysoko ocenili piękną uroczystość, a Pan Kurator podkreślił nastrój powagi i skupienia oraz zrozumienia przez uczniów idei tej akcji.
Starosta Ostrowski przypomniał, że do akcji sadzenia Dębów Pamięci zgłosiło się 5 szkół z powiatu ostrowskiego, z tego 4 z terenu gminy Ostrów Mazowiecka, w tym 3 z parafii Jasienica  (PSP Kalinowo, PSP Jasienica, PG Jasienica). Fakt ten świadczy o tym, że szkoły te kultywują wartości historyczne i patriotyczne. Jest to, zdaniem Starosty, bardzo ważny element wychowania młodego pokolenia, uwrażliwienia uczniów na ten tragiczny fragment historii naszej ojczyzny. Zaapelował  o włączenie się do akcji innych szkół z terenu powiatu ostrowskiego.

Opracowanie: Publiczne Gimnazjum w Jasienicy

fot. A. Mierzwiński